Zgon w domu

Osoba zmarła nie może w takiej sytuacji zostać w domu zbyt długo. W pierwszej kolejności proszę skontaktować się z lekarzem rodzinnym. Jeśli będzie to niemożliwe (nie wiemy kto jest wybranym lekarzem, lekarz jest nieosiągalny) to dzwonimy na pogotowie. Lekarz, który przyjedzie jest upoważniony do wystawienia Karty Zgonu.

W momencie, kiedy otrzymamy do rąk taki dokument należy sprawdzić poprawność wszystkich danych w dokumencie (pisownia imienia/imion i nazwiska, data urodzenia, adres). Każdy, nawet najmniejszy błąd może skutkować opóźnieniem w załatwianiu pozostałych formalności i transportu ciała do Polski.

Powszechną praktyką w naszej firmie jest również umożliwienie nam rozmowy z lekarzem zanim ten wyjdzie.

W sytuacji gdzie przyczyną zgonu była śmierć nienaturalna lub lekarz nie jest w stanie stwierdzić bezpośredniej jej przyczyny, wtedy jest zobowiązany wezwać Policję. Jej funkcjonariusz jest upoważniony do wezwania zakładu pogrzebowego, który przewiezie ciało do najbliższego instytutu medycyny sądowej.

Nie zmieni to znacząco procedury załatwiania formalności, trzeba się jednak liczyć z wydłużeniem potrzebnego na to czasu.

W tym przypadku proszę również zadzwonić do nas i umożliwić nam rozmowę z Policją.

Co dalej?

Jeśli podejmą Państwo decyzję o powierzeniu transportu ciała bliskiej osoby naszej firmie prosimy o jak najszybszy kontakt. Ustalimy wszelkie niezbędne szczegóły i przystąpimy do realizacji wybranej przez Państwa formy usługi.

Dokumenty potrzebne, w celu uzyskania metryk zgonu:

Aby uzyskać dokładną informację na temat wymaganych dokumentów, umożliwiających transport zwłok musimy wiedzieć, gdzie nastąpił zgon. Każdy kraj posiada bowiem swoje własne procedury i wymagania pod kątem wywozu ciała z jego terytorium.

Znając miejsce zgonu możemy udzielić Państwu szczegółowych informacji i rozpocząć załatwianie niezbędnych dokumentów, w krajowych i zagranicznych urzędach.

W pierwszej kolejności otrzymują Państwo od nas formularz upoważniający nas do zajęcia się Państwa sprawą oraz zawierający komplet niezbędnych dla nas informacji o osobie zmarłej (jej dane osobowe, miejsce zamieszkania, miejsce śmierci). Kiedy formularz wraca do nas rozpoczynamy całą procedurę sprowadzenia zwłok do kraju. Dokumenty potrzebne do otrzymania metryk zgonu to: akt urodzenia oraz akt zawarcia związku małżeńskiego (jeśli dotyczy to osoby zmarłej). Jeśli nie posiadacie Państwo tych dokumentów możemy je uzyskać w Państwa imieniu w urzędzie stanu cywilnego. Kolejnym dokumentem jest Karta Zgonu, na podstawie której składamy wniosek o pozwolenie na transport i pochówek osoby zmarłej na terenie naszego kraju.